Naujausi tyrimai rodo, kaip telomero ilgio didinimas ir chromosomų DNR bei genetinės medžiagos apsauga gali kovoti su senėjimu.
Sąvoka „anti-senėjimas“ daugelyje sluoksnių tapo pasenusia – iš dalies todėl, kad visi žinome, kad nors yra daug būdų atrodyti jaunesniems – nuo sveikos mitybos iki retinolio iki lazerių ir ne tik, senėjimo sustabdyti nėra būdo.
Arba yra?
Michaelas Roizenas, medicinos mokslų daktaras, Klivlando klinikos vyriausiasis sveikatingumo pareigūnas emeritas, visame pasaulyje žinomas ne tik dėl savo perkamiausių knygų, bet ir dėl to, kad jo gyvenime daugiausia dėmesio buvo skirta mokymuisi, o vėliau mokymui, kaip padaryti biologinį amžių jaunesnį nei chronologinis. amžiaus.
Milijonai ir milijonai žmonių buvo ir yra labai suinteresuoti patikimais medicininiais tyrimais ir kaip juos pritaikyti savo gyvenime.
Dešimtajame dešimtmetyje, kai jis buvo Čikagos universiteto medicinos centro gydytojas ir tyrėjas, daktaro Roizeno knyga „Tikras amžius“ tapo fenomenu. Jame buvo pristatyti konkretūs veiksmai, kurių kiekvienas galėtų imtis, kad „tikrasis amžius“ būtų jaunesnis nei faktiniai metai, įskaitant mankštą, meditaciją, pasivaikščiojimą su šunimi, reguliarų dantų valymą siūlu ir stiprių draugysčių puoselėjimą.
Žmogus gali ne tik atrodyti jaunesnis, bet ir biologiškai kalbant, iš esmės jaunesnis. Tai paskatino pirmąjį iš daugelio kvietimų pasirodyti Oprah ir sulaukė tarptautinio pripažinimo. Knygos patarimai tebėra plačiai priimti ir dabar laikomi savaime suprantamais dalykais.
Tada per ateinančius tris dešimtmečius mokslas ir tyrimai buvo daug gilesni, daugiausia dėmesio skiriant ląstelių procesams ir jų poveikiui mūsų sveikatai ir tam, kaip gerai (ar blogai) galime senti, o Roizeno darbas gilėjo kartu su tuo. Uždegimas pradėjo būti pagrindinis taškas, kaip ir būdai jo išvengti.
Tačiau pastaruoju metu daktaras Roizenas dirbo specialiu patarėju firmoje, kuri sukūrė vaistą, galintį leisti organizmui atsistatyti ir sumažinti su senėjimu susijusį poveikį.
Be to, kamieninės ląstelės ir DNR yra šiandien dažniausiai girdimi terminai, nes diskusijoje dabar pabrėžiama, kad kelias į atjauninimą yra tiesiogine prasme iš vidaus, taip pat aktyvus ir prevencinis.
Pažangiausi telomerų tyrimai
Šį pokytį daugiausia lėmė novatoriškas 2009 m. įvykis, kai Nobelio fiziologijos ar medicinos premija pasauliui pristatė kitą dabar plačiai žinomą žodį – telomerai. Premija bendrai įteikta mokslininkams Elizabeth H. Blackburn, Carol W. Greider ir Jack W. Szostak „už atradimą, kaip chromosomas apsaugo telomerai ir fermentas telomerazė“.
Tiksliau, Blackburn nustatė DNR seką, kuri apsaugo chromosomas nuo degradacijos; Greideris atrado telomerazę – fermentą, palaikantį chromosomų galų ilgį ir vientisumą; ir Szostakas padėjo įrodyti, kad telomerų DNR neleidžia suskaidyti chromosomų.
Visa tai buvo labai svarbu, nes telomeras, kurią Blackburn palygino su batų raištelių galų dangteliais, apsaugo chromosomų galus nuo susidėvėjimo ar susipainiojimo. Kiekvieną kartą, kai ląstelė dalijasi, telomerai tampa šiek tiek trumpesni, o galiausiai jie tampa tokie trumpi, kad ląstelė nebegali sėkmingai dalytis ir ląstelė miršta.
Dr. Roizenas tai paaiškina kitaip, kalbėdamas apie dramatiškesnę situaciją: „Telomerai yra priežastis, dėl kurios norime greitai patekti į ligoninę, jei mus ištiko širdies priepuolis ar insultas – turime atkurti kraujotaką, kad patektų kamieninės ląstelės. ir tapti naujomis širdies ląstelėmis. Būtent tai atkuria funkciją“.
Nesant kraujotakos, ląstelės greitai miršta. Taip pat ir paciento gebėjimas pumpuoti kraują į likusį kūną.
Kamieninės ląstelės – be jokios abejonės, girdėjote tam tikrų ginčų apie tai, kaip jos yra veiksmingos ar neveiksmingos gydant daugybę fizinių būklių – skiriasi nuo kitų ląstelių, nes turi gana ilgus telomerus. Tai reiškia, kad jie gali dalytis ir daugintis, o telomerai netrumpėja, o tai leidžia jiems atsinaujinti ir atkurti audinius per visą mūsų gyvenimą.
Kitos ląstelės to padaryti negali. Kiekvieną kartą, kai jie dalijasi, jų telomerai trumpėja, todėl, taip, sumažėja galimybė susitvarkyti.
Žinoma, visa ši ląstelių mirtis vyksta daug lėčiau, kai nėra skubios situacijos, pavyzdžiui, infarkto. Tačiau lėta ar ne, ląstelių mirtis be remonto sumažina visas mūsų funkcijas.
Žinodami, ką darome dėl telomerų ir užkertame kelią ląstelių žūčiai, nesame pakeliui į nemirtingumą. Tačiau tai reiškia ilgesnį, sveikesnį gyvenimą, kuris atsispindi mūsų kūno viduje ir išorėje – tiek mūsų gyvybiškai svarbiuose organuose, tiek raumenų audiniuose ir kauluose, tiek odoje, laikysenoje, tiek judėjime.
„Norėdami ilgainiui save pataisyti, turime sukurti kamienines ląsteles arba ilgesnius telomerus savo ląstelėse, kad jos galėtų ir toliau daugintis.
– Michaelas Roizenas, medicinos mokslų daktaras, Klivlando klinikos vyriausiasis sveikatingumo pareigūnas emeritas
Penkiolika metų po Nobelio premijos
Praėjusį balandį Telomir Pharmaceuticals pristatė vaistą Telomir 1, kuris parodė, kaip kultūroje
žmogaus ląstelių, jis galėtų pailginti telomerus ir apsaugoti chromosomų DNR ir genetinę medžiagą, kad būtų kovojama su senėjimu. Dr. Roizenas dirba su įmone kaip specialus patarėjas, nes jie skatina tyrimą.
Kitas žingsnis yra išbandyti, kaip šis vaistas veikia žinduoliams, šiuo atveju šunims, siekiant nustatyti senėjimą stabdantį ir senėjimą mažinantį poveikį. Pirmajame eksperimente Telomir 1 bus naudojamas kaip osteoartrito gydymo metodas.
Gali būti, kad bandymai su žmonėmis prasidės 2025 m. viduryje arba pabaigoje. Jei jie bus sėkmingi, Maisto ir vaistų administracija vis tiek gali užtrukti kelerius metus. Kitos šalies įmonės taip pat atlieka tokio tipo tyrimus.
Nereikia gaišti laiko, kol laukiame, ir daug ką galime padaryti patys, kad šie telomerai per daug ir per greitai netrumpėtų.
„Laikui bėgant sužinojome, kad kai ką nors patiriame stresą, įjungiame natūralią taisymo sistemą“, – sako dr. Roizenas. „Kai keliate svorį, kad augintumėte raumenis, jūs jį įtempite, plyšite, o raumens kamieninės ląstelės iš esmės sako: „Galite mane suplėšyti šiandien, bet rytoj aš gaminsiu ką nors stipresnio.” Tas pats ir su mūsų kaulais, ir su mūsų smegenimis.
„Esmė ta, kad norėdami ilgainiui save pataisyti, turime sukurti kamienines ląsteles arba ilgesnius telomerus savo ląstelėse, kad jos galėtų nuolat dubliuotis“, – priduria jis.
Ar tikrai žinome ką nors, kas sumažins telomerų ilgį? Būtinai.
„Žinome, kad žmogus, kurio dieta yra pilna raudonos mėsos ir cukraus, turės trumpesnius telomerus nei tie, kurie laikosi veganiškos dietos“, – sako dr. Roizenas. „Taip pat bus tas, kuris neužsiima fizine veikla, arba tas, kuris užsiima ekstremalia fizine veikla, arba asmuo, kuris yra socialiai izoliuotas.
Daugelis veiklų, įskaitant tuos, kurie buvo pristatyti pirmojoje Dr. Roizeno knygoje „Tikrasis amžius“ ir išsamiai išplėtoti naujesnėje jo knygoje „The Great Age Re-boot“, ir toliau yra telomerų ilgio didinimo tikslas:
• Sveika mityba, kurioje yra šviežių vaisių ir daržovių, skaidulų ir liesų baltymų, pvz., Viduržemio jūros dieta.
• Reguliarus fizinis aktyvumas, apimantis širdies treniruotes, taip pat tam tikras reguliarias jėgos treniruotes
• Turėti draugų ratą, kuriais galite pasitikėti ir kurie galėtų suteikti pagalbą, kai jums jos reikia
• Užmegzti intymius santykius su partneriu
• Streso valdymo metodų, tokių kaip gilus kvėpavimas, dėmesingumas ir meditacija, naudojimas
• Turėti šunį, kurį vedžiojate.
Dar nežinoma, ar ši veikla gali pailginti trumpus telomerus, ar tiesiog neleisti, kad jūsų turimi telomerai netrumpėtų.
Bet kuriuo atveju tai yra laimėjimas, nes laukiame šiandieninių tyrimų rezultatų.